
A passzív (tehát mozgó alkatrészt, ventillátort nem tartalmazó) hűtési megoldásokat nem mindenki szereti. Nyilván egy bizonyos processzorhasználatig alkalmasak csak hűtésre és nyilván nem ez alatt húzzuk fel a sebességet az egekig. A 2016-ban bemutatott Alpine 11 utódjaként, hasonló méret mellett némi kinézet és teljesítményjavulást ígért a gyártó. Kinézetben a fekete szín rögtön szembeötlő különbség az elődhöz képest. Mind az Intel(115x), mind az AMD (AM4) hűtését is megoldhatjuk az Alpine 12-vel, hiszen gyártanak mindkét processzorhoz hűtési megoldást.
Csomagolás, kinézet
A kompakt dobozban érkező hűtőről (illetve hűtőpárról) mindent megtudhatunk már a csomagolásról, az összes specifikáció a dobozon, valamint a referenciaértékek, amelyeket egy Core i3 7300T-vel mértek. Belül maga a hűtő, a felfogatáshoz szükséges rugók és csavarok. Nincs külön beépítőelem és hővezető paszta sem (igaz, a cég a teszthez nekünk küldött pasztát, de ezt nem használtuk), viszont ez vékony filmrétegben a hűtőn egyébként megtalálható előre felhúzva. Mellettük egy QR kód, amely a gyártói honlapra navigál és bár választható a magyar nyelv, csak angol dokumentáció áll rendelkezésre.
Alpine 12 Passive és az Alpine AM4 Passive csak az alján különbözik
A 95x95x69mm méretű, körülbelül fél kilónyi alumínium hűtőborda - ahogyan az előzőekben már írtam - fekete színű bevonattal rendelkezik, ez az eloxáló anyag a gyártó szerint jelentősen javítja a hűtési teljesítményt. A hivatalos termékoldalon erről ezt írják:
Mivel a teszt ideje alatt nem állt rendelkezésre mozgó laborunk, ezt nem tudjuk sem megerősíteni, sem cáfolni, az azonban biztos, hogy ez egy nagyon kompakt, minőségi cucc. Intel i5-4430-as processzorig használtuk, nem játék alatt kiválóan teljesített. A 20 darab - egymástól kb. 5 mm távolságra lévő - borda elég erősnek tűnik, elhiszed, hogy ez tényleg viszi a hőt rendesen.
Felszerelés és használat
Azt hiszem erre mondják, hogy faék egyszerűségű felpattintani az alaplapra. A négy csavart a hűtőborda hátulja felől fel kell rakni a rugókkal, hogy szoros legyen. Pont. Mivel nem túl magas és széles, nem takar memória slotot és alacsony építésű PC-kbe is ideális megoldás lehet.
5mm-es hézagok a bordák között fejti ki hatását
A gyártó azt írja, hogy 47 Watt TDP-ig javasolja a használatot. Mi is az a TDP? röviden a Thermal Design Power, azaz termikus tervezési teljesítmény. A TDP lényege, hogy nem az elvi szinten fellépő fogyasztást kapják meg a partnerek, hanem a azt, amit a gyakorlatban fogyaszt a processzor. Az AMD és az Intel más-más metódust használ a TDP mérésére.
Nem mennénk itt bele a részletekbe, több oldalnyi tudásanyagot találhattok az interneten. Amíg nem akarunk túlhúzni procit, vagy nem egy bika gamer gépbe szeretnénk hűtést, addig nagyon jó szolgálatot tesz az Arctic Alpine 12. És mindezt persze zajtalanul. Akkor van kisebb probléma, ha túlmelegszik, ekkor ugyanis nagyon lassan hűl le, nyilván annak a függvényében, hogy alkalmazunk-e, és ha igen, akkor milyen házhűtést.
Összegzés
Igen tetszett nekünk, hogy nagyon könnyű felszerelni, teljesen zajmentessé teszi a processzorhűtést, és az sem mellékes, hogy passzív létére is jobb a teljesítménye, mint a gyári (Intel) hűtőknek! Mindemellett olcsó és 6 év gyártói garancia jár mellé - bár rejtély, mi romolhat el egy passzív hűtőn.
A doboz maga mindenről informál, nem kell zsákbamacskát vennünk
E mellé két negatívumot tudunk csak felhozni: ha már felmelegedett, nagyon lassan hűl vissza és természetesen jellegéből adódóan nagy teljesítményhez nem ajánlott.
Összességében a gyártói ajánlásnak megfelelő procival tökéletesen használható, akár még alsó kategóriás játékos PC-nél is. Nyilván nem ez a feladata, nem erre lett kitalálva. Ajánlott vétel.
3-4 ezer forintos árával, maximum 47 Watt TDP-ig hűt, teljesen csendben. Szeretjük!
