10. Gravitáció (2013)
Talán picit furcsának tűnhet, hogy pont egy nemrégiben bemutatott filmmel kezdem a sort, de ha egyszer megnézitek a Gravitáció című filmet, azonnal megértitek, hogy miért.
Aki teheti mindenképp moziban nézze és 3D -ben, a látvány és az összehatás leírhatatlan.
A film rendezője Alfonso Cuarón, és a mögötte álló hihetetlenül tehetséges technikai személyzet, a filmtörténelemben még eddig nem látott élethűségben tárja elénk az űr hideg, csendes, sötét valóságát, melyből hihetetlen kép tárul elénk a mi kis kék üveggolyónkra, a Földre.

9. Roger nyúl a pácban (1998)
Ez a remekmű a 2D -s grafikát, és az élő színészi játékot ötvözte olyan szinten, ahogyan azt még soha egyetlen film sem előtte. A művet Robert Zemeckis, a méltán híres és a szakmában igen elismert rendező, író követte el. Az ő nevéhez fűződnek még többek közt az általam nagyon szeretett Számkivetett, vagy a szintén nagyon kedvelt Kapcsolat című filmek is.Érdekes, hogy amikor a filmet készítették, a szakmabeliek eleve bukásra ítélték ezt a kísérletet, azóta már tudjuk, hogy szerencsére tévedtek és azóta előszeretettel használják ezt a technológiát a filmesek.

8. Utazás a Holdra (1902)
A 20. század elején megjelent Utazás a Holdra című alkotás, talán a mai napig a filmipar történetének legnagyobb úttörőjeként ismert technikai újítások terén.Olyan speciális effekteket és azok kombinációit használta, melyekre addig nem volt példa.
A film történetélül két kiváló regény szolgált alapul Jules Verne Utazás a Holdba, H.G. Wells Emberek a Holdban című könyvei.A filmet Georges Méli?s írta és rendezte testvére, Gaston segítségével.

7. Terminátor 2: Az ítélet napja (1991)
A Terminátor 2, James Cameron sikerfilmje, mely nem csak a kasszáknál büszkélkedhetett hatalmas összegekkel, hanem a fejlesztésre kiadott összegnél is.Ugyanis A film 1991 -es premierje előtt még soha nem költöttek egyetlen filmre sem annyit, amennyibe az alkotás került.Cameron pontosan megálmodta hogyan kell kinézni a vásznon a folyékony fémnek, időt és pénzt nem sajnálva felbérelte a legjobb szakembereket, hogy elkészüljön az azóta mérföldkőnek számító speciális effektekkel operáló mű.

6. King Kong (1933)
A film egy hatalmas majom romantikus és drámai történetét meséli el. A képi megjelenítés mai szemmel primitívnek és csúnyának tűnhet, de felhasznált forgatási technikák és trükkök meghatározták az akkori filmgyártás további történelmét, és klasszikus filmes trükkökké váltak.A film az úgynevezett Stop-Motion animációt használta, amitől a vásznon látható majom képes volt érzelmeket és komplex mozdulatokat produkálni.A közönség a harmincas években eddig semmi ehhez foghatót nem láthatott még.

5. Matrix (1999)
A Matrix nem csak ügyes alkalmazása volt az akkori legfejlettebb számítógépes technológiának, de ügyesen kombinálta a sci-fi -t és a Keleti "harcos" filozófiát.
Ezáltal egészen új ágát teremtve meg a tudományos fantasztikus műfajnak.
Az alkotást a Wachowski fivéreknek köszönhetjük, akik nevéhez fűződik még többek közt a Felhőatlasz, vagy a Fülledtség című filmek.

4. Avatar (2009)
Tény, hogy az Avatar a filmipar történetében az egyik leg igénytelenebb forgatókönyvével bíró alkotás (legalábbis a szakmabeliek szerint), de tagadhatatlan, hogy James Cameron ezzel a filmmel egy hatalmas mérföldkövet fektetett le a 2000 -es évek 3D -s filmtechnológiájának területén.Megmutatta, hogy a 3 dimenziós képalkotás egy új, szerethető és nem utolsó sorban nagyon látványos formája a modern filmkészítésnek.Tagadhatatlan, hogy az Avatar a filmtörténelem egy fontos alkotásává vált.

3. 2001: Űrodüsszeia (1968)
Stanley Kubrik örökre megváltoztatta a filmipart az 1968-ban bemutatott 2001: Űrodüsszeia című filmjével.Sajnos ma már szinte senki nem használja a filmben felhasznált technológiát.
Ebben a filmben használtak először számítógépet segítségül bizonyos koreográfiák
megalkotásához, melyek nélkülözhetetlenek bizonyos mozgások létrehozásához.A film a modern speciális effektek atyja és úttörője egyben.

2. Jurassic Park (1993)
Míg a Terminátor 2 megmutatta, hogy a CGI (Compuret Generated Imagery, magyarul: számítógépen létrehozott kép) realisztikus lehet, addig a Jurassic Park bebizonyította, hogy a számítógépé a jövő ha speciális effektekről, filmtrükkökről beszélünk.Azt az érzést nehezen lehet csak szavakba önteni, amit a közönség látott 1993 -ban amikor hirtelen élő, lélegző dinoszauruszokat pillantott meg a moziszékben ülve.A film megálmodója Steven Spielberg, akit talán már senkinek nem kell bemutatni, hiszen valóságos legendának, veteránnak számít a szakmában.Az ő nevéhez fűződik még többek közt az Indiana Jones széria, vagy az A.I. Mesterséges értelem.

1. Star Wars (1977-1983)
Az eredeti Star Wars trilógia nem csak alapjaiban változtatta meg a filmipart, de olyan mélységeket tárt a nézők és egész Hollywood elé, amilyenre még nem volt példa azelőtt.
A film létrehozója és megálmodója George Lucas, aki csapatával nem csak egy nagyon látványos filmet alkotott meg, de speciális effektek egy egész sorát kísérletezte ki, hogy az űrháborúkat és a nyomasztó Csillagközi diktatúrát minél hatásosabban mutassa be nekünk.
A filmet a mai napig a legnagyobb filmes úttörők közt tartják számon.
