A Bourne-hagyaték filmkritika

2012. szeptember 04.
73.2991
Figyelem! Ez a cikk már több, mint egy éves! A benne lévő információk elavultak lehetnek!
DNS profilja, adatai
DNS
A 2002-ben A Bourne-rejtély címmel debütált Bourne-széria nem véletlenül vált mára az akció-kémthrillerek etalonjává: az amnéziában szenvedő, múltját kétségbeesetten összerakni igyekvő főhős történetét az első perctől az utolsóig izgalmas, feszültséggel teli, ugyanakkor végig a realitás - vagy legalábbis a realista ábrázolásmód - talaján mozgó formában tárta elénk. Jason Bourne titokzatos, a CIA által folyamatosan üldözött karakterét követve a néző vele együtt, csomóról csomóra haladva bogozhatta ki a cselekmény szálait, miközben végigkísérhette a Matt Damon által kiválóan alakított, a korábbi keményfiúkhoz képest szokványosnak éppen nem nevezhető profi gyilkos jellemfejlődését. A Robert Ludlum regényeinek mozgóképes adaptációjaként létrejött széria alapjait a hidegháború idején született összeesküvés-elméletek és a félresikerült kormányprogramok képezték, melyek szövevényes cselekménye elegendő matériát szolgáltatott ahhoz, hogy kitegyen egy komplett, immár számos rajongóval rendelkező filmtrilógiát.


De vajon akad-e elegendő szufla a franchise-ban ahhoz, hogy a Jason Bourne történetét effektíve lezáró A Bourne-ultimátum után sikerre vigyen egy negyedik felvonást, vagy akár egy újabb sorozatot? Annak fényében, hogy időközben Matt Damon és Paul Greengrass rendező is kiszállt a produkcióból, ez különösen jogos és sarkalatos kérdés. Mint tudjuk azonban, Hollywoodban alapszabály, hogy amíg egy széria nyereséges, és a legkisebb esély is mutatkozik arra, hogy van még mit elmesélni róla, akkor ott nincs megállás... Ennek fényében a producerek azzal bízták meg Tony Gilroy forgatókönyvírót, hogy terelje olyan irányba a cselekményt, hogy a korábban történtek és az identitását kereső Jason Bourne személyének nélkülözése ellenére hihető, a kontinuitást és a színvonalat egyaránt fenntartó folytatás születhessen. Greengrass hiányában pedig a legegyszerűbb választást a direktori szék betöltésére szintén a regényeket töviről-hegyire ismerő Gilroy jelentette, akit azelőtt a Michael Claytonért már Ocsarra is jelöltek.

Akárhogyan is próbálkoztak azonban Gilroy és alkotótársai, ez a Bourne már nem az a Bourne - és ezért nem egyszerűen a főszereplő személyének lecserélése okolható. Mivel ez esetben egy immár ismert univerzummal, egy kvázi "kész" történet folytatásával van dolgunk, óhatatlanul elvész a titokzatosság és az igazi meglepetés ereje. Noha az nyilvánvaló, hogy nem lehetett újra elsütni az amnéziás ügynök sztoriját, emiatt viszont maga a Bourne-hagyaték felütése is jóval szokványosabb és érdektelenebb elődeihez képest. Ehhez azután még hozzáadódik a realitásérzet csökkenése, ami már a kezdő képsorok alapján világossá válik, látván ahogy az új főszereplő egyedül járva a fagyos és hófödte alaszkai vidéket különböző hihetetlen tetteket visz végbe, mintegy a "szuperemberré" való kiképzése részeként. A jeges vízben fürdés, farkasokkal való küzdés, a meredek sziklákon ugrálás és egyensúlyozás, valljuk be, inkább illenek egy képregény alapján készült szuperhős-mozihoz, mint egy komoly kémfilmhez - ráadásul az alkotók az akciójelenetek alkalmával a későbbiek során is többször elvetik a sulykot.

A nevem: Cross. Aaron Cross.

A nevem: Cross. Aaron Cross.



Eric Byer ezredes (Edward Norton), a harcosok klubjának menedzsere

Eric Byer ezredes (Edward Norton), a harcosok klubjának menedzsere


Az sem válik A Bourne-hagyaték javára, hogy igen lassan és ambivalensen nyit, az expozíció kissé vontatott és lapos, és a film elején még az akciók is meglehetősen unalmasak. Miközben új hősünk, az ekkor még név nélkül szereplő Aaron Cross (Jeremy Renner) kiképzése elszigetelten zajlik a távoli Alaszka hegyein és erdőségeiben, New Yorkban és környékén a CIA titkos részlegének és Eric Byer ezredesnek (Edward Norton), a projekt vezetőjének tevékenységét követhetjük figyelemmel. A bonyodalmat pedig maga az Államokba visszatért Jason Bourne okozza tetteivel, illetve az általuk kivívott nyilvánossággal, ami természetesen igencsak forróvá teszi a talajt Byer és egyéb, magas rangú ügynökségi és katonai vezetők lába alatt. A bevezetés alatt látható, lassan hömpölygő események tehát valójában párhuzamosan játszódnak a Bourne-ultimátum cselekményével, és elsősorban utalásokból építkeznek Jason Bourne személyére és cselekedeteire, illetve a titkos katonai programra, melyben részt vett, s melynek Aaron Cross is a tagja, majd áldozata lett.


Ugye te sem hagynád ki a lehetőséget, hogy szuperkém lehess?

Ugye te sem hagynád ki a lehetőséget, hogy szuperkém lehess?


Alighanem már a fentiek alapján is nyilvánvaló, hogy az író-rendező Tony Gilroy minden eszközzel próbálja kapcsolni a történetet az eredeti Bourne-trilógia cselekményéhez, mintegy belefűzve az ottani eseményeket a Hagyaték narratívájába. Hogy mégis fenntartsa az érdeklődést és az újszerűség látszatát, úgy fonja tovább a szálakat, hogy Cross valójában semmit sem tud Bourne-ról vagy a Kőlépcsőről, és magukról a titkos katonai programokról is csak igen keveset. Saját múltjával ellenben tökéletesen tisztában van: évekkel korábban a Közel-Keleten szolgált katonaként, amikor felettese bevonta őt a védelmi minisztérium Végeredmény nevű programjába, melynek keretében nagy kockázattal bíró kémfeladatok elvégzésére képezték. Arról azonban Cross sem tud, hogy több hasonló kísérlet is zajlott, illetőleg folyamatban van - egészen addig, míg Jason Bourne lelepleződése miatt le nem fújják mindegyiket. A szupertitkos programok lezárása pedig egyet jelent minden résztvevő likvidálásával...

Maradjon nyugodtan, 5-ös, és ne kérdezzen hülyeségeket...

Maradjon nyugodtan, 5-ös, és ne kérdezzen hülyeségeket...


Aaron Crosst természetesen nem abból a fából faragták, hogy csak úgy hagyja magát eltenni láb alól, és menekülni kezd kíméletlen üldözői elől. Ahhoz azonban, hogy függetlenné váljon a számára az átlagemberekhez képest feljavított fizikai és szellemi képességeket biztosító tablettáktól, szüksége van a gyógyszerek fejlesztésében tevékeny szerepet játszó kutatóorvos, Dr. Marta Shearing (Rachel Weisz) segítségére. A nő és a férfi között azonban nehéz bármiféle bizalomról beszélni, mivel a Marta előtt is lényegében ismeretlen program keretében azelőtt alig-alig, egymás számára csupán névtelenül találkoztak egy-egy kontroll erejéig. Az egymásra utalt ügynök és a doktornő mégis kénytelen együtt dolgozni, miközben kétségbeesetten menekülnek a CIA és csatlósai által utánuk küldött, hivatásos gyilkosok elől.


Egy pisztolynál jobb a kettő

Egy pisztolynál jobb a kettő


Az állandó menekülésen túl további hasonlóságot mutat a korábbi adaptációkkal, hogy A Bourne-hagyaték cselekménye is gyökeresen eltér attól, amit Robert Ludlum papírra vetett annak idején. A Bourne-univerzum tehát megfilmesítése közben gyökeresen megváltozott a regényekhez képest, kohéziója azonban így is megmaradt - s bár a negyedik film megértése nem feltétlenül igényli annak minden egyes részletre kiterjedő ismeretét, a gyakori utalások miatt nem árt legalább nagyjából tisztában lenni az eredeti Bourne-filmek hozzávetőleges tartalmával. Ugyanakkor a Hagyaték narratívájának köszönhetően plusz információkat is megtudunk a "szuperkém-programok" hátteréről, s miközben visszatér néhány korábbi szereplő - például Ezra Kramer, a CIA igazgatója (Scott Glenn), Pamela Landy a belső ügyosztálytól (Joan Allen) vagy Dr. Albert Hirsh, a Kőlépcső orvos-igazgatója (Albert Finney) -, az is kiderül, hogy végső soron az összes szálat mindvégig Byer ezredes mozgatta.

Az üldözők

Az üldözők


Tony Gilroy tehát láthatóan azzal operál, hogy utólagosan próbálja kiegészíteni a Bourne-filmek világának történetét, oly módon, hogy az továbbra is működőképes maradjon, ugyanakkor hitelt és létjogosultságot biztosítson a Hagyatékban bemutatott eseményeknek. Félig-meddig ez sikerül is neki, a gond azonban az, hogy az igazi rejtély oda, a cselekményt mozgató tényezők és motivációk fokozatos megismerésének élményéről pedig végleg lemondhatunk. Ráadásul a forgatókönyv logikája és a szereplők tetteinek mozgatórugója is sántít időnként - például Dr. Shearing tudatlansága és korábbi etikai közönye azon programmal kapcsolatban, melyben maga is tevékenyen részt vesz -, és a karakterek kidolgozottsága úgyszintén gyenge lábakon áll, jellemük meglehetősen egysíkúnak, a fejlődéstől majdhogynem mentesnek mondható.


Az üldözöttek

Az üldözöttek


Bár a cselekmény jelentős része kiszámítható, s ezáltal igazi fordulatoktól mentes, azért időről-időre akadnak izgalmas jelenetek. A film elejét leszámítva a verekedések és más akciók általában pörgősek és látványosak, és többnyire valós, fizikailag megvalósított trükkökkel operálnak, melyek nem különösebben igénylik Greengrass kamerarángatását. További pozitívumként említendő, hogy a főszereplők stabilan megbízható teljesítményt nyújtanak - különösen Rachel Weisz, aki a forgatókönyv által biztosított kereteken belül remekül játssza az áldozattá váló tudós és a kétségbeesett nő szerepét. Általánosságban Jeremy Renner alakítása is igen meggyőzőnek mondható, habár az alkotók kétségtelenül lazábbra vették a figuráját Jason Bourne-hoz képest. A profi kém és hidegvérű gyilkos karakterének hitelét és összetettségét ez némileg rontja ugyan, annyit mégis elér, hogy emberivé és ezáltal kedvelhetővé teszi a főszereplőt. Szerencsére a kutatónő és a szuperügynök közötti romantikus szálat nem erőltették az alkotók, így legalább részben a realitás talaján marad a forgatókönyv.

Ez tényleg nem az, aminek látszik

Ez tényleg nem az, aminek látszik


A negatívumok között szerepel azonban, hogy a mellékszereplők szinte teljesen felesleges, papírmasé figurák, akiket némi túlzással még a sarki fűszeres is el tudna játszani - ehhez nemigen volt szükség olyan egyéniségekre, mint amilyen például a kétszeres Oscar-jelölt Edward Norton, kinek "főgonosza" a cselekmény folyamán egyetlen egyszer sem találkozik az általa kergetett protagonistával. A történet legvégétől eltekintve Aaron Crossnak nincs is valódi, kézzelfogható ellenfele, viszont Dr. Shearinggel annál több "fantom-üldözővel" találkoznak menekülésük közben. További problémaként említhető, hogy mivel a cselekmény igen lassan indul be, a játékidő is hosszabbra nyúlik a kelleténél - a megoldáshoz azonban így sem kerülünk közelebb, mivel maga a cselekmény is jobbára kimerül az üldözésben és a menekülésben. A legfőbb probléma mégis az a produkcióval, hogy valójában semmilyen újdonságot nem képes felmutatni, hiszen mindezt már láthattuk a korábbi Bourne-filmekben és más, hasonló mozik megtekintése során.

Dr. Shearing & Cross motorozik

Dr. Shearing & Cross motorozik


Az író-rendező Tony Gilroy tehát szembetűnő módon ugyanazt próbálta új köntösbe burkolni, amit már korábban láthattunk, ezt azonban felemás módon sikerült megvalósítania. A filmfolyam negyedik installációjában csak hellyel-közzel található meg ugyanaz az intelligencia, állandó feszültség és bizonytalanság, mint a korábbi epizódokban, a történet pedig igencsak kiforratlan benyomást kelt, mintha az egészből hiányozna az igazi inspiráció. Ezáltal a Bourne-hagyaték egy átlagos, meglehetősen középszerű és sablonos akciófilm lett, melyet csupán a főszereplők játéka, a vissza-visszatérő izgalom és az akciók (egy részének) professzionális kivitelezése ment meg a totális érdektelenségtől. A befejezés szándékosan lezáratlanul maradt, s mivel a bevételek látszólag kedvezően alakulnak, szinte borítékolható a további folytatás.

A Bourne-hagyaték előzetes

 

A Bourne-hagyaték / The Bourne Legacy (2012)

  • Műfaj: Akció
  • Hazai premier: 2012. szeptember 06.
  • Rendezte: Tony Gilroy
  • Hossz: 135 perc
  • 2012-09-04 20:30:00 https://www.gamechannel.hu/pictures/cinemachannel/a_bournehagyatek_1.jpg
  • Szereplők: Jeremy Renner, Rachel Weisz, Edward Norton, Joan Allen, Albert Finney, Scott Glenn, David Strathairn, Stacy Keach
  • Forgatókönyv: Tony Gilroy, Dan Gilroy
  • Operatőr: Robert Elswit
  • Vágó: John Gilroy
  • Zene: James Newton Howard
Tony Gilroy 135 James Newton Howard 2012-09-04 20:30:00 https://www.gamechannel.hu/pictures/cinemachannel/a_bournehagyatek_1.jpg
17 hozzászólás

kishege2003

12 éve, 5 hónapja és 22 napja

Nekem is hiányzott a jól megszokott főszereplő wtf smiley

válasz erre

Braddock

13 éve, 4 hónapja és 5 napja

Szerettem mindíg a bourne filmeket de ez kicsit lapos lett szerintem!

válasz erre

Vendég

13 éve, 6 hónapja és 27 napja

Vendég írta:
Elég jó film, de az eredeti szereplő hiányzik belőle így nem az igazi.
ez igy igaz matt daimon nélkül nem az igazi bár ő játszaná továb

válasz erre

jezzahun

13 éve, 8 hónapja és 18 napja

hát ez totál gáz film,már nem olyan mint a régebbi részek...
Mat Damon nélkül nem jó..... már nem kéne eröltetni ezt a bourne dolgot mert már nagyon uncsi hogy van egy kitaszított volt ügynök és meg akarják ölni... nagyon unalmas

válasz erre

Vendég

13 éve, 8 hónapja és 20 napja

Nem tetszett.

válasz erre

Vendég

13 éve, 8 hónapja és 21 napja

Nem tetszett, csalódás.

válasz erre

darkomen

13 éve, 8 hónapja és 23 napja

"A 2002-ben A Bourne-rejtély címmel debütált Bourne-széria", ennél a mondatnál kicsit fennakadt a szemem, de mivel a filmről van szó, így nincs semmi gond, ám mivel én szeretem az eredeti Bourne (Fantom) szériát könyvben így megnéztem a filmeket melyek az eredeti alapján készültek.
Azokkal nem volt semmi gondom, sőt még azt mondom hogy jó is volt. Ám amikor először megláttam ezt, akkor kicsit elszomorodtam, mivel azokat a könyveket amelyeket már nem Robert Ludlum írt, hanem csak a többi író akart profitálni ezzel a jó névvel, így azok nem lettek számomra maradandóak, így egy ilyen könyvből készült film, alapból nem jön be nekem.

válasz erre

Vendég

13 éve, 8 hónapja és 23 napja

Elég jó film, de az eredeti szereplő hiányzik belőle így nem az igazi.

válasz erre

Vendég

13 éve, 8 hónapja és 25 napja

Jó lehet...

válasz erre

gocsa

13 éve, 8 hónapja és 25 napja

csirkee írta:
Edward Norton még mindig a legnagyobbat a Harcosok klubjában alkotta. Imádom azt a filmet, egyik kedvencem mosolygó smiley de nagyon jó színész, szerintem itt se lehet rossz
Hát azért ott van még a Legbelső félelem, Az utolsó éjjel, vagy az Amerikai História X is. mosolygó smiley

válasz erre

Vendég

13 éve, 8 hónapja és 25 napja

Jobb lett volna lezárni az előző résszel. Nem is értemez miért kellett már...

válasz erre

Vendég

13 éve, 8 hónapja és 25 napja

Akciófilmnek biztos jó azért

válasz erre
12a(z) 2 -ből
 

kapcsolódó hírek, cikkek

Nincsenek kapcsolódó cikkek.

 
legutóbbi hozzászólások
 
marco profilja