
Külső
A dobozból kivéve is észrevehető, hogy az Asus TUF Gaming FX705-öt tartós használatra tervezték - az már más kérdés, hogy ebben a rohanó világban őrült tempóban fejlődik a hardver. A MIL-STD-810 szabványnak (Az Egyesült Államok katonai szabványa) megfelelő laptop nem csak jól néz ki, de nagyon egyben is van. A szabvány megfelelőség azt jelenti, hogy a szokásos használati szegmensen túl is teljesít az eszköz, például plusz merevítés van a keretben.
A használt anyagok, a technológia, de még a csomagolás is ennek megfelelően készül, de persze ez nem egy katonai laptop, csak megfelel a fent említett szabvány normáinak is. A TUF Gaming szériában már találhatunk alaplapokat, gamer billenytűt, egeret, mutatós számítógép házakat illetve fülhallgatót is.
Természetesen kiemelt W-A-S-D
A 399.8 x 279.4 x 26.6 centis - alapvetően szép - laptopon a kijelző normális keretet kapott, szép piros csíkkal körbefuttatva, középen a keretbe épített HD kamera, alul az Asus logó található. A hangszóró rács középre került a billentyűzet fölé. két oldalt egy villám szerű design elem dobja fel az egyhangú színt.
Egy szubjektív véleményt megengednék magamnak: a jobb oldalt lévő TUF Gaming logó engem annyira zavart, hogy azt el nem tudom mondani, a színe, a mérete egyaránt fura feelinget hozott. Az elhelyezése is megbontja az összképet - ezt talán át lehetett volna gondolni kicsit.
A tápcsati társaságában minden a laptop bal oldalára került, ami az adatkommunikációhoz és a gaming élményhez szükséges: van itt nekünk gigabites RJ45-ös LAN, egy A típusú USB2.0 és két darab A típusú USB 3.1 (Gen 1) aljzat, valamint van itt még egy HDMI 2.0-át támogató multimédiás aljzat is.
Vérbeli gamer vonalak jellemzik a TUF Gaming szériát is
A hang ki- és bemenet már itt is egy kombinált 3,5-es jack csatlakozási lehetőség, ami a legjobb megoldás ha valaki nem USB-alapú fülest használ. Cipelés szempontjából fontos lehet, a gép súlya nagyjából 2,5 kg akkumulátorral együtt. Ez bár elsőre soknak tűnhet, bőven vállalható egy 17-es gamer laptoptól.
Billentyűzet, trackapad
A billentyűzet eléggé tágas, még úgy is, hogy a teljes értékű számbillenytűknek is jutott hely, sőt a trackpad is megfelelően nagy méretű. Az RGB világítást ha szeretnénk egyszínű pirosra is kapcsolhatjuk, bevallom nekem így tetszett a legjobban.
A lenyomási sebesség és a nyomásérzet jó, bőven kellemes rajta gépelni is, a tartóssága a gyártó szerint 20 millió leütés - ezt azért nem teszteltük. A csuklónak elegendő hely áll rendelkezésre, ezt is határozottan kényelmesnek mondanám.
Minden földi jó, ami csak egy gamer laptopba kellhet
Hardver és teljesítmény
Itt egy kis bajban van az egyszeri tesztelő, mert a kapott példányban számomra érthetetlen módon mindössze 4 GB DDR4 memória kapott helyet (egyébként maximum 32 GB-ot tud kezelni a két SO-DIMM szabványú slot), ami gaming teszt szempontjából finoman szólva nem teljesen elegendő. A specifikáció a memórián kívül már sokkal vállalhatóbb szint, az Intel 8. generációs Core i5-8300H 2,30 GHz-en ketyegő processzora mellé egy Nvidia GeForce GTX 1050-et pakoltak az Intel HM370 Express Chipsetes alaplapra. Ha még lenne benne legalább 4 GB, azt mondanám minden játékkal megbírkózik közepes beállításokon, de így ezt nem tudtuk kielégítően és teljeskörűen tesztelni.
Persze azért így is megfuttattunk rajta egy szokásos World of Tankset és kapott némi GTA Online-t is, mindkettőnél akadásmentes, határozottan erős FPS teljesítményű játékmenetet kaptunk. A CoD WWII és a BF1 sem okozott neki különösebb problémát, némi finomhangolás kellett a grafikai beállításokon, de szép, sima játékmenettel hálálták meg a játékok a csúszkaállítgatást.
Az igazsághoz hozzátartozik, hogy ez utóbbira is kizárólag a memória szűkössége miatt volt szükség, több RAM-mal vélhetően nem lesz szükség állítgatásokra.
Az a TUF Gaming logó szitálás nem a legszebb. Majd legközelebb.
A többféle specifikációval kapható gépben lehet még Intel Core i7 8750H processzor, NVIDIA GeForce GTX 1050TI, NVIDIA GeForce GTX 1060. Ha ez nem lenne elég a videókártyák két-két memóriatípussal is léteznek. Lehet 2/4 GB a 1050-es, 3/6 GB a 1060-as. A 1050Ti csak 4 GB-tal szerelt változatban kapható.
Persze a tárolókapacitások is változnak, vásárláskor nem ajánlanám az 5400 rpm-es 1 TB-os verziót (nálunk ez járt). Amennyiben a kisebb képernyőt preferáljuk, létezik a 15,6"-os verzió is, ezeket FX505 számozással látta el az Asus.
A tápellátásról egy négycellás 64 Wh Polimer akkumulátor gondoskodik. A nálunk járt készüléken Windows 10 Pro található, de kapható még Windows 10 Home-mal is.
Hálózat, képernyő és hang
A hálózati kapcsolatokról az integrált 802.11ac Wi-Fi mellett egy gigabites LAN gondoskodik, Bluetooth kapcsolatainkért 5.0-ás modul felel. A wi-fi érzésre nagyon gyorsnak tűnt, kellemes volt internetezni vele, szakadást soha nem tapasztaltunk, a LAN pedig értelemszerűen kiváló teljesítményt nyújt.
Masszív, erős vonalak jellemzik a borítást - elrettentésül az ellenfeleknek! :)
A tükröződésmentes kijelzőt két verzióban kaphatjuk meg az Asustól, a felbontás, a képernyő mérete és a technológia ugyanaz mindegyikben (1920x1080 pixel, 17.3", 16:9-es képarány mellett, IPS technológia) a frissítési gyakoriság pedig modelltől függően változik.
Az olcsóbb modellben 60 Hz-es, míg a drágábban 144 Hz-es képfrissítést alkalmaztak a mérnökök - nálunk a 60Hz-es verzió járt. Természetesen ez is jó játékra teljesen, de az igazán hardcore arcok a 144Hz-re fognak lecsapni. A kijelző egyébként abszolút színhelyes, a gyors képváltásoknál is jól reagált.
A hangra egy erős közepest adnék, a 2 wattos beépített hangszórón keresztül, a DTS technológia megléte mellett is, bár egy vérbeli gamer még mindig a fülhallgatót preferálja játékok esetén, nyilván az Asus is pontosan így vélekedik erről. Fülessel nem tapasztaltam semmilyen hangzásbeli zavart vagy tompaságot.
Az FX705 simán megfelel az amerikai MIL-STD-810 szabványnak
Összegzés
A tesztre érkezett laptopban a teljesen érthetetlen 4 GB-os memória miatt, nem tudtunk egy full gamer tesztet csinálni. A laptop kellemes vonalvezetésű, ebben a képernyőméretben már tökéletes mozizni is. Jól működik, azonban ha egy kicsit meghajtjuk, aránylag erősebb melegedést tapsztalni, hangos ventillátorok mellett.
Mivel összességében lomhának mondanám a nálunk járt masinát már a rendszer használat alatt is, ezért semmiképpen nem ajánlatos a belépőszintet vásárolni. Az NVIDIA GeForce GTX 1050TI + 8 GB (de inkább 16 GB) + 256 SSD-s verziót szívből ajnánljuk viszont, illetve a nagyobb modelleket is, ez a modell egy közepest kap.
A jól elkészített, szép design, mellett nem mehetünk el szó nélkül, a kialakítás "nincs túltolva", kellően gameres, kellemes ránézésre és tapintásra is, a minőségre csillagos ötöst adunk, ez nem is kétséges. A gyors vezeték nélküli kapcsolat csak hab a tortán.
Mintha egy Asus ROG lenne. Pedig nem az. :)
Amivel nem tudtunk nagyon megbarátkozni, az hogy csak egy átlagos minőségű IPS panelt kapunk, persze erre magyarázat a határozottan baráti árazás. A CPU / GPU nagyon magas hőmérsékletre szalad terheléskor, azonban ez szintén nem csak ennek a gépnek a sajátja, viszont hogy ezáltal határozottan hangos a ventillátor, már mindenképp levon egy kicsit az eredményből.
A 275 ezer forint körüli kezdőárat el kell felejteni, azonnal a combosabb kialakításra kell beruházni, főleg annak fényében, hogy a 285 ezer forintos (tehát gyakorlatilag 10 ezer forint plusz) áron már 8GB RAM-ot és a GTX 1050 Ti-t kapunk.
Árkategóriájában az Asus TUF Gaming FX705 erős kihívó, de nem szabad a legolcsóbb verzióval kezdeni.
