Azt hiszem a fenti kirohanásom egy kis magyarázatra szorul. Réges-rég, még abban az időben amikor a 486-os számítógépek voltak a minden, megjelent egy játék aminek a címe Alone in the dark volt. Most nem szeretnék hosszabb elemzésbe bocsátkozni, de egy új műfaj születésének volt a hírnöke, amit az 1996-ban kiadott Resident Evil 1 tökéletesített. Ez az új stílusirányzat pedig a túlélő-horror volt! Futótűzként terjedt el gamer körökben, amit természetesen a kiadók meg is láttak, ezért boldog-boldogtalan próbálkozott olyan kópiák kiadásával, amik csak megközelítették a RE széria sikerét. Volt akinek sikerült (RE 2-3, Dino Crisis, Silent Hill), volt akinek nem (Dino Crisis 2, The Thing), de azt hiszem kijelenthetjük, hogy ez volt az aranykora a műfajnak.
Általában nem szoktam felülni a jól ismert hype-vonatra, de itt most engem is beszippantott! A készítők ígérgettek tejben-vajban, egészen pontosan vérben és bélben való fürdést, innovatív játékmenetet, epikus sztorit, szóval mindent amit ilyenkor kell. Ha azt mondom, hogy ebből semmi se teljesült, akkor olyan finom vagyok mint egy Bud Spencer féle jobb csapott, de kezdjük is az elején az egészet. Az introban bemutatkozik két hősünk, Lana (szőke, húszas évei vége felé járó, ránézésre olyan 100 ZS-s melltartót hordó hölgy) és a címben is szereplő Amy (8 éves forma kislány, aki az autizmus nevű betegségben szenved). Épp egy vonaton tartózkodnak, egészen pontosan elmenekültek egy Phoenix Center nevű helyről, ahol a kislányon mindenféle kísérletet végzett egy nagyongonosz doktor.
Szóval eddig a dolog papíron nagyon kellemesen, bár egy kicsit klisésen hangzik. Megmondom hogy melyik elemében vérzik el a cucc: mindegyiken! Először is, az intro, ami a játék motorjával készült, úgy szaggat, amit én eddig se ezen, se az előző generáción nem láttam! Komolyan, mintha valami diafilmet néznék. Ez után jön a külcsín, amiből először konkrétan semmit sem látunk, ugyanis amikor megkaptam az irányítást csak egy sárgás foltot láttam hősünkből. Nem viccelek, semmit se lehet látni amíg a gammát maxra fel nem tekerjük. Ha viszont ezt megcsináljuk, akkor elénk tárul az okádék, rideg valóság (azt hiszem nem lövök le nagy poént amikor elmondom, hogy a grafika a játék egyik legjobban sikerült eleme...). Az egy dolog, hogy letölthető cím, de ezt így ilyen formában kiadni...
Várjatok, ez így túl jól hangzik. Ezt az egész műveletet úgy képzeljétek el, hogy én nyomom a harci póz felvétele gombot, ekkor hirtelen a kezünkbe teleportálódik (!!!négy!) egy vascső amit előzőleg felvettünk, majd az ütés gomb szapora nyomogatásával meggyilkolom. Kaptunk még egy kitérés opciót is, de ha ezt használjuk, akkor az egész harci jelenet nagyjából arra hasonlít, mint amikor Fekete Pákó megpróbál egy összefüggő, értelmes magyar mondatot összerakni. Ami további vicc, hogyha erőszakot teszünk egy zámbón, akkor jól génmanipulálódik és lebomlik a tett helyszínén (magyarul eltűnik). Biztos gyors az anyagcseréje!. Hogy tovább borzoljam a kedélyeket, elmondom, hogy ez a játék első öt perce nagyjából. Férfiasan bevallom, itt ki is kapcsoltam a progit, mondván nekem ez elég volt egy délutánra. Másnap azonban erőt vettem magamon és folytattam. Szóval, nem sokkal a mászkáló hullák hidegre tétele után találkozunk egy túlélővel, Marióval, aki segít nekünk megkeresni az eltűnt kislányt.
A másik jópofaság, hogy alapból fertőződik Lana is, aminek a mértékét útközben felvehető szérumokkal tudja kordában tartani. Ha viszont Amy a közelünkben van, akkor ellenszérumként is használhatjuk, ugyanis ekkor nem tudunk megbetegedni. Természetesen ha a betegség túlzottan elterjed bennünk, akkor game over (jópofa egyébként hogy Lana elkezd átalakulni ilyenkor)! Tartalom szempontjából se teljesít jól a stuff, mert hat fejezetre van osztva az egész, de ha kitanuljuk a pályákat, akkor olyan 5-20 perc alatt kacagva lehet teljesíteni őket (első nekifutásra azért tisztességeset fogunk szívni). Meg kell említenem az elkefélt checkpoint rendszert is, amik olyan lehetetlen helyeken vannak, hogy például ha eljutunk az egyik fejezet végére, de ott meghalunk, akkor kezdhetjük az adott chaptert előröl. Akadnak logikai feladatok is, de ezek ki is merülnek holmi idióta DNS keresgélésben meg kódfeltörésben.
Azt hiszem nem is nagyon szeretném tovább ragozni, pedig túl sok kihagyott ziccerbe nem rúgtam még bele (random helyen előtűnő, megölhetetlen zombik, tárgyfennakadások). Csúnya, bugos, rövid, tele van kihasználatlan lehetőségekkel, illetve úgy en bloc egy fércmunka. Hogy kinek is ajánlanám? Szülőknek, akik egy rossz jegy miatt szeretnék megbüntetni a gyermeküket.
Amy / Tesztplatform: PlayStation 3
csak ha nincs más- Stílus: Túlélő horror
- Megjelenés: 2011. január 11.
- Ár: 2.200 Ft-tól
- Multiplayer: nincs
- Kitűnő audio
- Nem kellett ördögűzőt hívni a gépemhez
- Ronda
- Technikai hibáktól hemzseg
- Kihasználatlan co-op