A forráskódot közzétették. Az internetnek hála, számos programozó csatlakozott a fejlesztőtáborhoz. Együttes munkájuk gyümölcseként látott napvilágot 1997-ben az első, már igazán használható 0.99-es verzió, amely már tartalmazta a mai változatok főbb jellegzetességeit, ismerte a grafikai rétegeket és beépülő elemekkel, plug-inekkel dolgozott. A program alapfilozófiája azóta sem változott: egy kicsiny, de hatékony szoftvermag, amit egy csomó plug-in és script-fu (a GIMP saját nyelvén írt programocska) vesz körül. A GIMP szabadon másolható, módosítható és szabadon terjeszthető szoftver, a GNU GPL (General Public License) vonatkozik rá. A nyílt forráskódnak köszönhetően az eredeti, Linux alá készült változatot hamarosan követték a Windowsos, OS/2-es és Macintosos változatok. A fejlődés gyorsan ment. Ha valaki mondjuk egy Photoshop program után akarja a GIMP használatát megtanulni még mindig nem kevés ujdonsággal találkozik.
Honnan szerezzünk GIMP-et?
Minden tisztességes Linux disztribúció tartalamazza valamilyen változatát, de ha frissíteni akarunk, vagy nem Linux alá szánjuk újságmelléketeken, vagy a weben kell szétnéznünk. A GIMP és a vele kapcsolatos dokumentumok elsődleges internetes forrása két hely az interneten: a www.gimp.org és az ftp.gimp.org site. A magyar GIMP oldal címe: www.gimp.hu, de itt, e sorok írásakor még komoly dolgokat nem találni.
Hardverkövetelmények:
Viszont ha valaki profi grafikai munkákra használja ajánlatos a megfelelő technikai alap biztosítása, a program meg fogja hálálni.
A program telepítése:
Valószínű, hogy a Linux disztribúciónk külön csomagként kezeli a GTK lefordított bináris file-jait és az include file-okat. A GIMP fordításához az utóbbiakra is szükség van, amelyek általában egy gtk-devel nevű csomagban laknak. Maga a fordítás a szokásos módon történik:
a telepítőkészletet ki kell bontani a tar -xvfz gimp-verziószám tar.gz paranccsal, majd a gimp-verziószám könyvtárban rendre ki kell adni a ./configure, a make, végül a make install parancsot. A configure script opcióiról és a fordítás során felmerülő problémákról a gimp-verziószám tar.gz file-ban lévő INSTALL dokumentumban lehet felvilágosítást találni.
Az alábbiakban ennek a windowos GIMP-nek a használatával foglalkozunk részletesebben, tekintettel arra, hogy a digitális fotóretusálás, képszerkesztés iránt érdeklődő olvasóink többsége valószínűleg valamilyen Windows változatot használ (még :-). Ha meg Linux van a gépen a telepítés után gyakorlatilag dettó ugyanúgy működik a GIMP, mint Windows alatt. A telepítéshez mindössze két file-t kell futtatnunk. Az egyik a gtk+verzószám setup-1.exe, amely nevének megfelelően a GTK+ csomag windowsos változatát tartalmazza, a másik maga a GIMP telepítő, a gimpverziószám setup-1.exe. Ha PostScript (PS, EPS) file-okat is meg akaruk nyitni, le kell töltenünk az internetről a GhostScriptet (http://ghostscript.sourceforge.net/).
Miután megvan minden szükséges telepítendő, először a GTK+-programozási környezetet kell telepíteni. Az Installer elindítása után érdemes a Custom módot választani és a litván, albán, katalán, maláj meg hasonló egzotikus nyelvi változatokat kidobálni, ezekre aligha lesz szükségünk. Ezután jöhet magának GIMP-nek a telepítése, ahol viszont célszerű a magyar fordítás telepítését bekapcsolni. Így, ha a Windowsunk területi beállításai szerint magyar, az első indítást követően a GIMP már magyarul társalog majd velünk. A telepítés célkönyvtárán kívül érdeklődik a program a felől is, hogy milyen képfile-ok megnyitása legyen a GIMP-hez rendelve. Itt nem adtam meg semmit, mondván, a képeket a szokásos, gyors képnézegetőmmel szeretném megnyitni, nem a GIMP-pel vagy a Photoshoppal.
Helyek és megabájtok
A gyorsítótár mérete nagyon fontos a program gyorsasága miatt. Alapértelmezett beállítása 32 Mbyte, ennyit foglal le a GIMP a memóriából az éppen szerkesztett képeknek. Ha rendszeresen nagyobb képekkel dolgozunk, akkor ez a memória igencsak szűkösnek bizonyulhat. Ha van 256 Mbyte memóriánk, és nem akarunk más memóriaigényes alkalmazásokat futtatni képszerkesztés közben, akkor nyugodtan állítsunk be a gyorsítótár 80-100 Mbyte-ot.
A telepítés után rögtön a Fájl -> Beállítások menüvel kezdtem, a Környezet kategóriánál a Nézőkép-mentési kísérletet "Soha" állásba váltottam. Ezzel megakadályozható, hogy az elölnézetek elmentésével a program teleszemetelje a számítógépet. És ha már a beállításoknál tartunk, akkor érdemes ugyanitt a visszavonható műveletek számát az alapértelmezett 5-ről 25-re növelni, persze csak akkor, ha van elég memória a gépünkben, vagy nem dolgozunk túl nagy képekkel.
A kezelőfelület...
A képet az Eszköztár -> Fájl -> Megnyitás utasítással lehet betölteni. A Kép betöltése ablak áttekinthető ugyan, de használata nehézkes. A jobb alsó felén az Előnézeti kép létrehozása gombra kattintva megnézhetjük a képet megnyitás előtt. Vannak értékes tulajdonságai is ennek az ablaknak. Az egyik, hogy egyszerre több file-t is meg lehet nyitni, ha nevüket a jobb oldali file-listában kijelöljük. A Másik fontos dolog, hogy a Kiválasztás mezőben működik a file-név-kiegészítés, vagyis elegendő a beolvasandó file nevéből pár betűt begépelni, majd megnyomni a [Tab] billentyűt, és a név máris kiegészül addig, ameddig a megadott betűk alapján a program egyértelműen meg tudja mondani, melyik file-ról lehet szó. A megjelenő file-ok listáját nemcsak név, hanem típus alapján is szűkíteni lehet. A GIMP 31 különböző formátum beolvasására képes, gyakorlatban ez elegendő. Kezeli a Photoshop ma már alapnak tekintett PSD formátumát, még a rétegszerkezetet is megőrzi, de a rétegeffektusok már nem jönnek át, a szövegek és a síkidomok pedig raszteres képpé konvertálódnak.
A GIMP másik fontos eleme a képablak. Az Eszköztártól eltérően ebből több is lehet, minden megnyitott képhez tartozik legalább egy. Az ablak fejlécében a file neve után áll egy tizedestört alakú szám. Ennek a pont előtti része a képszám, a pont utáni része a nézet számát jelenti. Valahányszor megnyitunk vagy létrehozunk egy képet a képszám eggyel nő. Ugyanazt a képet egyszerre több ablakban is meg lehet jeleníteni, úgy hogy a Kép menüben a Nézet -> Új nézet menüpontot választjuk. Ilyenkor nem a képszám, hanem a nézet száma nő az új képablak fejlécében, jelezve, hogy ugyanannak a file-nak egy másik nézetéről van szó.
Szokatlan módon a Kép menü nem a főmenüben, hanem itt a képablakban kapott helyet. Kétféle módon is előhívhatjuk, vagy az ablak bal felső sarkában, a vonalzók találkozásánál lévő nyíl gombra kattintunk az egér bal gombjával, vagy bárhol a képen kattintunk jobb gombbal. Jegyezzük meg, hogy a képet elmenteni is ebből a menüből lehet egy olyan ablakon keresztül, mint amit a megnyitásnál láttunk. További érdekesség, hogy ha egy menü tetején a szaggatott vonalra kattintunk, akkor a menü nem fog visszacsukódni, hanem egy kis panelként önálló életre kelve a képernyőn marad. Eltüntetni a szaggatott vonalra való ismételt kattintással lehet.
Még egy fontos ablakról kell szólnunk a felhasználói felület ismertetésekor, a Rétegek, csatornák és útvonalak panelről. Ez a Kép -> Rétegek -> Rétegek, csatornák és útvonalak menüpontra kattintva nyitható meg. Manapság a képszerkesztő programok általános jellemzője, hogy a bonyolultabb képeket rétegek segítségével építik fel. A rétegek felfoghatók átlátszó fóliaként, mindegyikre külön lehet rajzolni, és ha egymásra rakjuk őket, akkor együtt adják a teljes képet. A különbség annyi, hogy a rétegekkel bonyolultabb műveleteket lehet végezni, mint holmi celofánokkal.
A csatornák egy kicsit mások, mindegyik egy szürketónusos kép. Amikor színes RGB képpel dolgozunk, akkor az első három csatorna rendre a piros, a zöld és a kék színkivonatnak felel meg. A további csatornák - ha vannak - a kép egyes részeit kiválasztó vagy eltüntető maszkokat tartalmazzák. Az eszköztár kijelölő szerszámai és a maszkok mellett úgynevezett Bézier-görbékkel is kiválaszthatjuk a kép egyes részeit. Ezek a görbék interaktívan szerkeszthetők, torzíthatók, utólag is módosíthatók. Kezelésükre, exportálásukra és importálásukra szolgálnak az Útvonalak fül elemei.
A GIMP 1.2-es változatától jelent meg a súgó. Korábban csak a kézikönyvben, a GUM-ban (nem az ismert moszkvai áruház, hanem a GIMP User Manual) keresgélhettünk. A súgó helyérzékeny, tehát bárhol megnyomjuk az [F1] gombot, az éppen aktuális elem leírása jelenik meg. Sajnos a súgó egyelőre csak angol nyelvű, ráadásul kicsit hiányos is. Akadnak funkciók, amelyeknek egyáltalán nincsen leírása, máshol meg olyan szűkszavú, hogy attól aligha lesz okosabb a felhasználó. A súgó HTML-alapú a Netscape-et használhatjuk hozzá, illetve Windows alatt az Internet Explorert is. A kezdő felhasználó dolgát nagyon megkönnyítik a képernyő elemei fölött előbukkanó kis sárga buborékok, amik magyarul is tudnak. Létezik egy részletes, sok trükköt leíró könyv angolul, a "Grokking the GIMP". Magánhasználatra letölthető a http://gimp-savvy.com/BOOK/index.html címről.
A színekről
Nyomdai sokszorosításra szánt grafikák készítésénél hátrány, hogy a GIMP nem támogatja a CMYK színrendszert. Szükség esetén a Kép -> Mód -> Felbontás menüvel szét lehet szedni a képet a négy színkivonatra. Egyébként külső program kell az RGB-CMYK konverzióhoz.
Digitális fotók feldolgozásához, illetve képernyőre, internetre készülő grafikai munkákhoz azonban megfelel az RGB színrendszer. A GIMP-pel könnyen készíthetünk webre optimalizált JPEG képeket vagy animált GIF-eket. Meg kell hagyni, hogy nyomógombok gyártására némelyik kisebb freeware vagy shareware program jobban használható, viszont a Szűrők -> Web -> ImageMap nagyon kezes jószág a kattintható felületű képek készítésénél.
Az efféle képek még mindig fontos szerepet kapnak a weboldalakon, annak ellenére, hogy a flash progamok egyre hódítanak. Elkészítésükhöz szükség van a kép érzékeny területeit határoló téglalapok, körök vagy sokszögek koordinátáira, amit segédprogram nélkül előállítani elég fárasztó dolog lenne. A koordinátákat aztán vagy a HTML kódban kell elhelyezni a böngésző számára megfelelő körítéssel, vagy egy map file-ban a szerveren, ahol egy CGI program dolgozza fel. A lényeg, hogy akár különféle internetes folyamatok is rendelhetők a GIF animációk egyes területeihez. Ezt az eljárást mondják ImageMap-nak.
Pluginek és scriptek
Tudnunk kell azonban, hogy a lefordított bináris file-ban lévő plug-inekkel kompatibilitási gondjaink támadhatnak. Az magától értetődő, hogy a Linux alá készült bővítmények nem működnek Windows alatt és viszont. Kevésbé nyilvánvaló, hogy a különböző GIMP verziók plug-injei sem kompatibilisek egymással.
A GIMP-pel kapott szűrők száma és beállítási lehetőségeik sokfélesége olyan nagy, hogy e cikk keretei között éppen csak felvillantani tudunk néhány hatást. Érdemes egy pillantást vetni a terjedelmes Szűrők menüre! Ehhez jönnek még a mozgókép-szerkesztési funkciók és a Script-Fu-k.
A Script Fu-k talán még a plug-ineknél is izgalmasabbak. Feladatuk hasonló, mint a Photoshop vagy az MS Office makróinak, de sokkal flexibilisebbek (és természetesen makrovírusokat sem lehet velük írni). Elkészítésük nem a végrehajtott műveletek rögzítését jelenti, hanem valódi programozást a GIMP saját nyelvén. A Script-Fu-k tehát olyan platformfüggetlen GIMP programok, amelyekkel egyszerűen lehet kereteket, árnyékokat, szöveg effektusokat, logókat varázsolni. A telepítőkészlettel kb. száz scriptet kapunk, amiket a Kép -> Script-Fu menüpontból lehet elindítani. A scriptek kódját tartalmazó .scm kiterjesztésű szövegfile-ok a C:Program FilesGIMPsharegimp1.2scripts mappában vannak, általában jól kommentezettek, könnyű a működésüket tanulmányozni. A készletet az internetről (például a már említett registry.gimp.org címről) is gyarapíthatjuk, de aki kedvet érez hozzá, maga is írhat scripteket.
Értékelés:
Mindent összevetve a GIMP egy rendkívül hatékony freeware képszerkesztő program, amely ráadásul sokféle operációs rendszer alatt használható. A professzionális képfeldolgozásban valószínűleg soha nem fog maga mögé utasítani olyan termékeket, mint a Photoshop, de tudásában felülmúlja a legjobb shareware képszerkesztőket, például a Paint Shop Prót is. Kezelésében, az általa nyújtott lehetőségekben sok hasonlatosságot mutat a professzionális képretusáló programokhoz, a photoshopos képmódosítások java része GIMP-pel is elvégezhető, ezért az otthoni felhasználóknak és a digitális képszerkesztést most tanulóknak kifejezetten érdemes a GIMP-et választani.
GIMP 2
Fejlesztő:
Kiadó:
URL: www.gimp.org
Típus: Grafikai szerkesztőszoftver
Megjelenés: 2004. június
Ára: ingyenes
Minőség: 7
Használhatóság: 8
Minimális konfiguráció:
Suse, Mandrake, Debian Linux, Windows, Macintosh
Pentium II processzor, 200 MHz
128 MB RAM
1024 x 768 képernyőfelbontás
Ajánlott konfiguráció:
Suse, Mandrake, Debian Linux
Pentium IV processzor, 2 GHz
512 MB RAM
1024 x 768 képernyőfelbontás
Pozitívumok:
ingyenes
felveszi a versenyt a drága pixeles grafikai programokkal
magyarul is tud
Negatívumok:
néha egész jól el lehet a különböző eszközökben keveredni
egyelőre még csak a számítógépes grafikával komolyabban foglalkozó amatőröknek való
mit szépítsük, sokszor kell ahhoz használnunk, hogy megszokjuk a kissé darabos megjelenést